Usadlosť na Orave
Projekt usadlosti v kopcoch malebnej prírody na Orave je výborným príkladom skĺbenia rešpektu k okolitej krajine s požiadavkami na moderné bývanie. Architekti navrhli jedinečný príbytok, ktorý vytvára odkaz na tradičnú architektúru v regióne a prirodzene dopĺňa prekrásnu prírodnú scenériu v severnej časti Slovenska.
Projekt rodinnej usadlosti na samote uprostred riedko rozmiestnených rekreačných chát vo voľnej prírode čerpá z tradičných miestnych stavebných prvkov a foriem. Symbolizuje návrat k tradíciám, rešpektuje prírodné prostredie a zároveň prináša komfort moderného trvalého bývania aj rekreácie. Na stavbu sa použili tradičné stavebné materiály – drevo, kameň a pálená škridla, čo nadväzuje na miestny už pozabudnutý historický kontext.
Rodinná usadlosť je rozdelená do troch pomerne identických hmôt, z ktorých dve sú osadené do kamenného sokla. Sokel vymedzuje chránenú privátnu (exteriérovú) zónu a vyrovnáva pomerne strmý svah okolo domov. Domy sú osadené tesne vedľa seba, čím sa vytvoril priestor, ktorý vo veľkorysej voľnej prírode ponúka pocit väčšieho bezpečia a súkromia. Celý objekt je položený na železobetónových základových pásoch. Stropy sú keramické a krovy drevené. Harmóniu s okolitou prírodou dotvárajú fasády obložené zo smrekových dosiek s prekrytím, ktoré sú natreté šedou lazúrou. Spojitosť s regiónom umocňuje spodný sokel obložený miestnym prírodným pieskovcom.
Dôležitú úlohu v tomto projekte hrala práca s denným svetlom. Veľkoformátové okná a terasové dvere dodávajú každej miestnosti viac otvorenosti a záplavu svetla. Zároveň v maximálnej miere prepájajú interiér s ojedinelou prírodnou scenériou krajiny. Terasové dvere z vnútornej strany na prízemí umožňujú najmä v lete vzájomne prepojiť všetky priestory s vnútorným dvorom, ktorý vznikol medzi dvoma obytnými jednotkami. Vzhľadom na chladnejšie podnebie v tejto časti Slovenska sa rozhodli architekti len pre vnútorné tienenie závesmi. Výnimkou sú dolné okná do spální, kde vonkajšie okenice plnia aj bezpečnostnú funkciu.
Podkrovné priestory získali viac svetla vďaka bezúdržbovým strešným oknám VELUX s dreveným jadrom. Komfort bývania v podkroví dopĺňa vnútorné tienenie strešných okien na diaľkové ovládanie. Na schodisku a v kúpeľniach sú jediným zdrojom svetla, v obytných miestnostiach slúžia aj na minimalizáciu potreby dosvecovania umelým svetlom cez deň.