Velux logo

Minimalistický loft vo švédskom Malmø

Autor: smog studio Miesto: Malmø, Švédsko Fotograf: VELUX
Minimalistický loft vo švédskom Malmø

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že prevaha bielej farby môže v interiéri pôsobiť nudne. Keď sa však skombinuje s drevom a prísunom denného svetla, odvďačí sa opticky otvoreným a nadčasovým bývaním. Presvedčil sa o tom aj švédsky umelec.

Na okraji centra pokojnej rezidenčnej štvrte mesta Malmø vznikol v bytovom dome z 30. rokov loft, kde je rodinný aj pracovný život majiteľa v harmónii. Rodina multimediálneho a zvukového umelca sa pôvodne tiesnila v dvoch malých bytoch priamo pod strechou. Nad úvahou presťahovať sa, okamžite zvíťazila myšlienka na prestavbu dvoch bytov na loft.

Virtuálna komunikácia s architektom

Majiteľ svoju požiadavku na návrh bytu, v ktorom by súčasne žil, tvoril a prezentoval svoje umenie, zveril architektonickej kancelárii Smog Studio z Los Angeles. Úlohou architektov bolo vytvoriť súkromné útočisko a zároveň priestor, kde by sa mohli konať umelecké vystúpenia a multimediálne show. V architektonickom koncepte sa preto hneď od začiatku uvažovalo o flexibilných priestorových prvkoch. Zaujímavosťou bolo, že diskusie o budúcej podobe loftu prebiehali online prostredníctvom e-mailu a sociálnych médií.

Experimenty s priečkami sa vyplatili

Loft je dispozične rozdelený na privátnu a spoločenskú časť. Na úrovni vchodu sa nachádza kuchyňa a tri ďalšie izby vrátane kúpeľne. Cez schodisko sa odtiaľto možno dostať do slnkom zaliatej obývačky na hornom poschodí, ktorá je centrom diania. Z nej sú prístupné ďalšie priestory, ktoré sú od seba rafinovane oddelené vstavanými knižnicami. Pomocou sadrokartónových priečok a posuvných dverí možno flexibilne vytvárať ďalšie priestory a používať ich ako súčasť umeleckých inštalácií.

Škandinávsky minimalizmus: biela farba a drevo

Dôležitým štýlotvorným prvkom interiéru je biela farba. Svoje využitie našla na všetkých povrchoch okrem podlahy. Na prvý pohľad sa zdá, že v interiéri sa strieda viac odtieňov bielej, ide však stále o tú istú bielu. Pôsobivý vizuálny efekt spôsobuje rozmanitá povrchová úprava povrchov (drsná, hladká, odrazivá, lesklá a pod.). Dopadajúce prirodzené svetlo rozohráva počas dňa na rôznych povrchoch hru jemných tieňov a svetelných variácií. Výnimočnosť bielej zvýrazňujú pôvodné drevené podlahy a odhalené trámy, ktoré modernému bytu dodávajú nadčasovosť.

Denné svetlo robí divy

Denné svetlo vstupuje do  centrálnej miestnosti z východu i západu – vytvára tak živú atmosféru. Strešné okná sa umiestnili v rastri pôvodnej trámovej konštrukcie, preto sa nachádzajú na rôznych úrovniach a líšia sa svojimi proporciami. Vertikálna kombinácia strešných okien v kúpeľni siaha napríklad od podlahy až po strop, vďaka čomu miestnosť opticky rozširuje. Okná sa ovládajú automaticky i manuálne, umožňujú prirodzené vetranie a zaručujú tak vysokú kvalitu života v podkroví.

Fotografie stavby

Minimalistický loft vo švédskom Malmø Minimalistický loft vo švédskom Malmø Minimalistický loft vo švédskom Malmø Minimalistický loft vo švédskom Malmø Minimalistický loft vo švédskom Malmø Minimalistický loft vo švédskom Malmø Minimalistický loft vo švédskom Malmø Minimalistický loft vo švédskom Malmø