Velux logo

Rekonštrukcia v Hellerup

Autor: Architekti VELUX Miesto: Hellerup, Dánsko Fotograf: VELUX Deutschland GmbH
Rekonštrukcia v Hellerup

Keď Anders a Malene Søndergaardovci prvýkrát stáli pred žltým tehlovým domom na tichom predmestí severne od Kodane, okamžite sa do starej budovy zamilovali. Nevyhnutná rekonštrukcia strechy im ponúkla príležitosť zmeniť tmavý a vlhký dom na príjemný domov plný denného svetla a čerstvého vzduchu.

Dom obklopený veľkou záhradou s ovocnými stromami, s obývacím priestorom 100 m2 na prízemí a prvom poschodí, so suterénom takmer 60 m2, predstavoval pre mladý pár ideálne miesto pre nový domov s dvomi deťmi vo veku 3 a 6 rokov. Videli však aj nedostatky tohto domu postaveného pred viac ako 80 rokmi. Spálňa  a detská izba na poschodí mali len po jednom okne, takže vyzerali pomerne malé a tmavé. Kúpeľňa nachádzajúca sa tiež na poschodí mala primalé strešné okno, takže v miestnosti bola slabá ventilácia vzduchu. Okrem toho strecha potrebovala kompletnú obnovu.

Strešné okná dodali podkroviu novú kvalitu

Napriek nedostatkom Anders a Malene Søndergaardovci dom kúpili a pustili sa do veľkej rekonštrukcie. Architekt im odporučil pozerať sa na obnovu strechy ako na príležitosť dať starému domu úplne novú kvalitu. Kedysi tmavá a stlačená stavba sa vďaka strešným oknám VELUX zmenila na príjemný dom pre rodinný život s množstvom denného svetla a čerstvého vzduchu. Architekt navrhol celkom trinásť strešných okien v spálňach, kúpeľni a v priestore nad schodiskom.

Interiér plný denného svetla a čerstvého vzduchu

Kombinácia dvoch strešných okien VELUX už nad schodiskom zaisťuje dostatok svetla pri výstupe na prvé poschodie, dokonca aj v zamračených dňoch. Hlavná spálňa sa premenila na jasnú miestnosť zaliatu denným svetlom vďaka štyrom strešným okenným prvkom. Detská izba v porovnaní s minulosťou prešla tiež peknou zmenou. Kvarteto strešných okenných prvkov na oboch stranách strechy, rovnako ako aj dve strešné okná umiestnené nad hlavou smerom na sever, prinášajú do interiéru veľa svetla a čerstvého vzduchu. Dve nové strešné okná presvetlili presvetlili kúpeľňu a výrazne zlepšili vetranie.

Atraktívny dom z vnútra aj exteriéru

Keď sa staršia budova mení na moderný domov, vždy existuje nebezpečenstvo, že sa môže stratiť architektonická hodnota a vzniknúť disharmónia medzi domom a jeho okolím. V tomto prípade sa to nestalo aj vďaka starostlivej konštrukcii a umiestneniu strešných okien. Solárne kolektory inštalované na južnej strane strechy tiež harmonicky ladia s celkovým vzhľadom domu. Vďaka nim rodina ušetrí až 2595 kWh energie ročne na výrobu teplej vody.

Menej spotrebovanej energie a účinnejšie vetranie

Veľký počet strešných okien prináša rodine Søndergaardovcov nádherný výhľad na okolie, ale tiež im pomáha znížiť spotrebu energie. Rodina sa väčšinou zaobíde bez umelého osvetlenia aj počas zamračených dní. Zároveň majú nižšiu spotrebu energie na vykurovanie vďaka hrejivým slnečným lúčom. Strešné okná tiež hrajú dôležitú úlohu pri vetraní domu. Vzhľadom k rozdielnym výškam okien, ľahko vytvoria tzv. komínový efekt: teplý, zatuchnutý vzduch stúpa hore a vychádza z interiéru cez strešné okná inštalované nad hlavou, zatiaľ čo čerstvý vzduch prúdi zdola. Toto prirodzené vetranie je vysoko účinné. Zabezpečí prísun čerstvého vzduchu a zaručuje zdravú vnútornú klímu po celý rok.

Inteligentná ochrana pred teplom

Bývanie v podkroví je príjemné aj počas horúcich letných dní. Prehriatiu priestorov pod strechou zabraňujú vonkajšie markízy a vnútorné rolety, ktorými sú vybavené všetky strešné okná. Okrem toho systém VELUX Integra otvára a zatvára okná v závislosti od úrovne slnečného svetla a vonkajšej teploty, a tým automaticky zaisťuje príjemnú vnútornú teplotu v lete. Vonkajšie markízy zároveň vytvárajú príjemnú atmosféru v dome.

Fotografie stavby

Rekonštrukcia v Hellerup Rekonštrukcia v Hellerup Rekonštrukcia v Hellerup Rekonštrukcia v Hellerup Rekonštrukcia v Hellerup Rekonštrukcia v Hellerup Rekonštrukcia v Hellerup Rekonštrukcia v Hellerup Rekonštrukcia v Hellerup Rekonštrukcia v Hellerup Rekonštrukcia v Hellerup Rekonštrukcia v Hellerup Rekonštrukcia v Hellerup Rekonštrukcia v Hellerup Rekonštrukcia v Hellerup Rekonštrukcia v Hellerup