Refuge du Goûter
Od najvyššie položeného staveniska v Európe až po najmodernejšiu horskú chatu vo Francúzskych Alpách.
Refuge du Goûter bolo v čase realizácie najvyššie položeným staveniskom v Európe. Horská chata, ktorá sa nachádza vo výške 3 855 metrov n. m., je k dispozícii horolezcom pri výstupe na Mont Blanc, najvyšší vrch Álp a západnej Európy. Vybudovanie futuristickej budovy si vyžadovalo nielen 150 ton dreva, ale aj maximálny výkon staviteľov a vysokú kvalitu použitých stavebných materiálov. Na „streche Európy“ sa dokonca uplatnili aj strešné okná. Základnou podmienkou ich výberu však bola vysoká odolnosť proti rôznym druhom nepriaznivých poveternostných podmienok.
Na okraji vrchu Aiguille du Goûter sa už mnoho desaťročí zastavuje približne štvrtina z 30 000 horolezcov, ktorí putujú na Mont Blanc. Stará horská chata z roku 1962 prestala v priebehu času zvládať nápor veľkého množstva turistov. Z tohto dôvodu boli architekt Hervé Dessimoz a stavebný inžinier Thomas Büchi, špecialista na prácu s drevom a drevostavby, poverení úlohou postaviť novú útulňu Refuge du Goûter. Tento projekt predstavoval výzvu nielen z hľadiska technického riešenia, či otázky využitia dreva ako stavebného materiálu, ale aj z pohľadu energetickej hospodárnosti. Na to, aby nová horská chata privítala prvých horolezcov v auguste 2012 bolo potrebných päť rokov plánovania projektu a trojročná realizácia.
Práca na streche na samom okraji
Realizácia najvyššie položenej horskej chaty vo Francúzsku bola vyčerpávajúca aj pre samotných pracovníkov na stavbe. Prácu komplikoval riedky vzduch a náročné umiestnenie stavby, a to najmä pri inštalácii strešných okien. Na výber a osadenie strešných okien na horskej chate pod vrcholom Mont Blancu bol zostavený špeciálny medzinárodný tím VELUX Okná museli v prvom rade spĺňať vysoké požiadavky na odolnosť proti náročným klimatickým a poveternostným podmienkam, ktoré sa vyskytujú vo výške 3 855 metrov. Na prívod denného svetla a na zabezpečenie prirodzeného vetrania navrhol Hervé Dessimoz 55 strešných okien.
Skupina VELUX vybrala riešenie, ktoré bolo špeciálne navrhnuté pre tento projekt: trojsklá s 8 mm vrstvou skla navyše. Tým sa zvýšila ochrana okien pred klimatickými podmienkami. Okenné tabule previezla na miesto realizácie helikoptéra. Okná sa adaptovali na atmosférický tlak v tak extrémnej výške počas jedného týždňa, predtým ako začali s ich osádzaním do drevenej konštrukcie.
Kvôli sťaženým podmienkam sa tím VELUX musel špeciálne pripravovať na realizáciu tohto projektu.
„Museli sme sa podrobiť lekárskej prehliadke, aby sme mali istotu, že sme dostatočne fyzicky zdatní pracovať v tak nízkych teplotách v kombinácii s riedkym vzduchom a vysokou nadmorskou výškou,“ vysvetľuje líder tímu VELUX, Jakob Swane Lund. „Prvým problémom bolo tých niekoľko stoviek metrov medzi starou chatou, kde sme bývali a staveniskom. Na topánkach sme museli mať hroty a niekedy sme dokonca potrebovali rôzne horolezecké náčinie, aby sme sa dostali hore.“
Energetický náskok horskej chaty budúcnosti
Iba polovica oválnej, štvorposchodovej, ľahkej drevenej konštrukcie má základ na pevnom podklade. Druhá polovica spočíva na oceľových podporných nosníkoch. Preto budova vyzerá trochu nestabilne. Refuge du Goûter je takmer úplne energeticky sebestačná vďaka solárnej energii a vodnej energii, ktorú získava z roztopeného snehu a ľadu.
Strešné okná zabezpečujú nielen výborný prístup denného svetla, ale tiež pasívne solárne zisky, ktoré sú v zime mimoriadne dôležité.
Hodnotenia podobnej budovy, Naturfreundehaus v Knofelebene, ktoré vypracovala Donau Universität v Kremse, ukázali, že solárne zisky z inštalovaných strešných okien prevažujú nad stratami takmer dvojnásobne. Moderné horské chaty môžu teda šetriť energiu a zároveň uspokojiť zvyšujúci sa dopyt zákazníkov po komforte.
Testovanie nového turistického útočiska v praxi
V novopostavenej útulni Refuge du Goûter môže počas jednej noci prespať až 120 hostí. Okrem toho sa do chaty zmestí aj 60 návštevníkov, ktorí sa tu zastavia len cez deň. Chata bola oficiálne otvorená na jar v roku 2013.