Velux logo

Presvetlený dom v Čunove

Autor: Peter Jurkovič, Lukáš Kordík, Števo Polakovič Miesto: Čunovo Fotograf: Peter Jurkovič
Presvetlený dom v Čunove

Malý dom v tichej uličke prímestskej časti hlavného mesta sa vymyká klasickému projektu rodinného domu. Dom šitý na mieru priniesol majiteľke nový pocit zo života prepojený s prírodou. Presklený štít, hra svetla a tieňa z vertikálnych a strešných okien, posedenia na gánku a záhrade vytvárajú príjemný domov plný emócií a zážitkov.

Pani Iveta chcela menší, nie príliš drahý trojizbový dom. Nemal byť však nudný, mal priniesť nejaký nápad, vtip. Majiteľka chcela gánok, komoru a výhľad od pracovného stola. A čo najmenej zbytočností, ktoré by bolo treba ošetrovať, udržiavať a financovať. Traja maldí architekti pretavili jej túžby do projektu domu, ktorý získal cena za architektúru CE.ZA.AR. 2014 v kategórii Rodinné domy. „Dom je šitý na mieru konkrétnemu človeku. Navrhli sme súčasný vidiecky domček, ktorý čerpá z ľudovej architektúry. Má sedlovú strechu, gánok, farebné bodové okná. Tradičnú trojpriestorovú schému izba—pitvor—komora sme zamenili za izba—vstup/hygiena—obývačka,“ vysvetľuje základný koncept domu arhitekt Peter Jurkovič.

Presvetlený domov s pozitívnou energiou

Príjemnú atmosféru a pozitívnu náladu v dome podčiarkuje príliv denného svetla, ktoré je rovnomerne rozložené v každej miestnosti. Osvetlenie dennej časti domu zabezpečuje veľkorysé presklenie severnej štítovej steny. „Nadchol ma nápad otvoreného priestoru a preskleného priečelia. Z obývačky aj z galérie môžem sledovať, ako sa príroda mení počas štyroch ročných období,“ opisuje náladu v obývacom priestore pani Iveta.

Hra svetla a tieňa prináša estetický zážitok

Rovnomerne presvetlený interiér zabezpečujú fasádne a strešné okná. Sú cielene umiestnené po obvode domu tak, aby každú dobu dňa aspoň jedno okno prepúšťalo slnečné lúče do interiéru. Dopad lúčov z okien umiestnených na východe, juhu a západe kopíruje putovanie slnka po oblohe a v rôznych častiach dňa vytvárajú obrazce na steny. „Hra svetla a tieňa mi prináša každý deň malý estetický zážitok. Architekt veľmi dobre pracoval najmä s uhlom, pod ktorým dopadajú slnečné lúče v lete a v zime,“ vysvetľuje presvetlenie interiéru majiteľka domu. Okná sú umiestnené tak, aby boli v lete prirodzene tienené verandou a od jesene do jari naopak cez ne priamo prenikajú lúče nízko putujúceho slnka.

Strešné okná dotvárajú atmosféru pod strechou

Dostatok denného svetla v interiéri zabezpečujú aj dve strešné okná VELUX. Strešné okno v pracovni na galérii presvetľuje priestor do hĺbky. Na pracovný stôl dopadá kvalitné denné svetlo, ktoré má pozitívny vplyv na sústredenie pri práci i psychickú pohodu človeka. Druhé biele bezúdržbové strešné okno v kúpeľni výborne plní aj funkciu efektívneho vetrania a rýchleho odvádzania vlhkého vzduchu. „Strešné okná sú umiestnené presne tam, kde je potrebné priviesť denné svetlo zhora a rýchlo vyvetrať. Zároveň poskytujú nádherný výhľad v noci na nebo plné hviezd,“ pochvaľuje si pani Iveta.

Fotografie stavby

Presvetlený dom v Čunove Presvetlený dom v Čunove Presvetlený dom v Čunove Presvetlený dom v Čunove Presvetlený dom v Čunove Presvetlený dom v Čunove Presvetlený dom v Čunove Presvetlený dom v Čunove Presvetlený dom v Čunove Presvetlený dom v Čunove