Moderný loft vo Willendorfe
Romantický výhľad na Dunaj, Venušinu záhradu a marhuľový sad dotvárajú atmosféru modernej nadstavby na starom sedliackom dome. Stavba v úzkom historickom priestore viedla ku konceptu „dom na dome“. Koncept sa opiera o inovatívne spracovanie dreva, priateľský vzťah k prírode a maximálne využitie denného svetla. Zároveň rešpektuje okolitú krajinu a tradičný vzhľad obce.
Vášnivý pestovateľ ovocia nechcel obetovať svoj marhuľový sad na nový dom. Rozhodol sa radšej pre udržateľný, moderný obytný priestor na spôsob loftu formou nadstavby na starom sedliackom dome svojej matky. Teraz môže spokojne sledovať, ako sa darí marhuliam a zároveň obdivovať krásnu atmosféru údolia Wachau v Dolnom Rakúsku. "Chcel som sa usadiť v modernom podkroví s množstvom denného svetla a byť čo najbližšie k prírode. Marhuľový sad by bol krásnym pozemkom pre novostavbu, ale nechcel som sa ho vzdať," hovorí majiteľ Stefan Schauer.
Moderná nadstavba v harmónii s okolitou architektúrou
Pozemok so starým sedliackym domom bol situovaný v centre obce Willendorf, ktorú preslávila Willendorfská venuša. Ide o najvýznamnejší nález z obdobia mladšieho paleolitu na území Rakúska, od toho je tiež odvedený názov Venusgarten (Venušina záhrada). Napriek moderným štylistickým prvkom architektonický návrh nadstavby harmonicky ladí s celkovým vzhľadom tradičného obrazu dediny Willendorf. Zapadá do okolitej krajinnej scenérie a prispieva k oživeniu zastavaného centra obce. Koncept „dom na dome“ môže preto poskytnúť impulz pre ďalšiu modernizáciu miest a mestských centier, a to nielen vo Willendorfe.
Dom na dome pre moderné bývanie s rešpektom k tradícii
Rozhodnutie majiteľa postaviť modernú nadstavbu na starom dome znamenalo veľkú výzvu pre projektantov. Volker Dienst a Christoph Feldbacher museli svoje návrhy prispôsobiť ťažkým podmienkam. Nadstavba sa mala postaviť na prírodných kamenných múroch, ktoré sú až 650 rokov staré. Tiež museli starostlivo integrovať moderný životný priestor so záplavou denného svetla so zachovaním súkromia vo vysoko zahustenej obytnej zóne. Vďaka konceptu „dom na dome“ riešeného montovanou drevostavbou sa im podarilo splniť všetky požadované kritériá.
Štandard aktívneho domu pre viac generácií
Nový domov Stefana Schauera spĺňa štandard aktívneho domu. Koncept aktívneho domu je založený na optimálnej súhre nízkej spotreby energie, zdravého vnútorného prostredia s dostatkom denného svetla a čerstvého vzduchu a ohľaduplnosti k životnému prostrediu. Tieto aspekty umožňujú pohodlný život obyvateľov domu bez negatívnych dôsledkov pre prírodu. Multifunkčná budova sa teraz využíva ako domov pre viac generácií. V rámci renovácie sa na prízemí vybudoval bezbariérový obytný priestor pre staršiu matku majiteľa domu a tiež vznikli priestory pre sídlo firmy.
Presvetlený domov bez tmavých miest
Osvetlenie podkrovia cez deň zabezpečuje veľkorysé presklenie severnej štítovej steny. Majiteľovi dopraje dokonalý výhľad na marhuľový sad a magické údolie Dunaja. Cielene umiestnené strešné okná VELUX zase osvetľujú priestor do hĺbky. Obyvatelia podkrovia sa preto cítia dobre v krásne presvetlenom domove bez silných kontrastov a tmavých miest v interiéri. "Presné usporiadanie a šikovné umiestnenie vertikálnych a strešných okien znamená, že celý priestor je rovnomerne osvetlený,“ hovorí Magdaléna Bartková, marketingová manažérka v spoločnosti VELUX SLOVENSKO.
Príjemná klíma pod strechou aj v lete
Prirodzené svetlo v spojení s teplým povrchom obloženia z jedle bielej vytvára fascinujúce svetelné odtiene a vynikajúce osvetlenie. Majiteľ domu sa zároveň nemusí obávať prehriatia podkrovia v lete, keďže ochranu pred slnečnými lúčmi v horúcich dňoch zabezpečuje automaticky tieniaci systém so svetelným senzorom a časovačom. „Okrem toho elektricky ovládané strešné okná, umiestnené vysoko v streche, umožňujú obyvateľom využívať komínový efekt, ktorý v noci prirodzene odvetráva a chladí dom," vysvetľuje Magdaléna Bartková.