Kulturpark Košice
Rekonštrukciou bývalých kasárni z 19. storočia na Kulturpark získali obyvatelia Košíc nové centrum kultúry, oddychu a vzdelávania v blízkosti historického centra. Hlavnú myšlienku otvoriť komplex pre ľudí a umenie podporil v návrhu aj väčší prienik denného svetla do interiéru. Svetelné lúče cez strešné okná a svetlovody prinášajú do miestnosti viac otvorenosti a nový estetický rozmer.
Revitalizácia rozsiahleho areálu bývalých zásobovacích kasární rakúsko-uhorskej armády bola najväčším investičným zámerom projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Ústrednou témou rekonštrukcie bolo otvorenie areálu smerom k mestu a ľuďom. Autori projektu to dosiahli odstránením pôvodného múru po celom obvode areálu a vytvorením nového urbánneho priestoru – námestia ako priestoru pre umenie, demokraciu, stretnutia a sociálnu interakciu.
Nové riešenia s rešpektom k histórii
Architektonický koncept revitalizácie bol postavený v prvom rade na dôkladnom preskúmaní a rešpekte pôvodných historických objektov, ako aj prekrásneho parku. Pôvodný areál doplnilo osem nových pavilónov, ktoré podporujú expanziu aktivít z hlavných budov do verejného priestoru a parku. Väčšie zásahy do pôvodných štruktúr predstavovali najmä priestorové vybratia a otvorenia, aby vstupné priestory a následne ďalšie zhromažďovacie priestory dostali potrebné dimenzie, kvalitu a svetlo.
Atmosféru v interiéri dotvára hra svetla
Viac svetla v interiéri vytvára pocit otvorenosti a voľnosti, podporuje kreativitu a zároveň sprostredkúva kontakt s okolitým jedinečným prostredím. Umenie v interiéri je prepojené s okolitým svetom aj cez nové strešné okná a svetlovody VELUX, ktoré boli automatickou voľbou pri realizácii nového krovu a strechy na rekonštruovanom objekte Bravo. V nových pavilónoch je prienik svetla do interiéru riešený prostredníctvom štrukturálnej fasády. Na Slovensku sú unikátne tým, že majú aj nosnú funkciu a nesú stropy pavilónov.
Strešné okná zvyšujú kvalitu priestorov
Nové strešné okná na objekte Bravo zásadným spôsobom zvýšili kvalitu podkrovných priestorov so zhromažďovacou funkciou. Strešné okná VELUX v podkrovných sálach s multifunkčným využitím vytvárajú zdravé vnútorné prostredie zaliate denným svetlom. Zároveň umožňujú prirodzenú ventiláciu a odvetrávanie zahriateho vzduchu z vnútorného priestoru. Diaľkové ovládanie okien zvyšuje komfort pri zabezpečení účinného vetrania.
Novostavby zrkadlia objekty a dianie v okolí
Jednopodlažné nové pavilóny sú jednoduché kubické objekty, ktorých obvodový plášť predstavuje kombináciu transparentných a reflexných plôch. Vďaka použitiu transparentnej štrukturálnej zasklenej fasády sú procesy, ktoré v nich prebiehajú viditeľné pre okoloidúcich. Plné časti ich plášťa sú prevedené z vysokolešteného nerezového plechu supermiror, čo týmto objektom zabezpečuje istú efemérnosť. Zrkadlí sa v nej pôvodná architektúra, storočné gaštany, pôvodné budovy a okoloidúci ľudia.
Projekt získal cenu Slovenskej komory architektov za architektúru CE.ZA.AR 2014 v kategórii Občianske a priemyselné budovy a Exteriér. Odborný časopis ARCH udelil projektu Cenu ARCH 2014.
Produkty VELUX:
Strešné drevené okná Velux 1340/1400 mm s diaľkovým ovládaním
Svetlovody s priemerom 350 mm