Presvetlený bungalov v Prešove
Majitelia prízemného rodinného domu pri Prešove dlho túžili po vlastnom rodinnom dome. Keď sa im naskytla príležitosť postaviť si svoje hniezdo, neváhali. Nebolo potrebné robiť kompromisy. Manželia sa zhodli na kľúčových parametroch: žiadne schody, priestrannosť a množstvo denného svetla.
Manželia mali už od začiatku v pláne postaviť pekný bungalov s kompaktným tvarom, praktickým pôdorysom, a najmä bez schodov. V neposlednom rade očakávali od svojho budúceho domova aj vysokú kvalitu bývania. Ako výhoda sa v tomto smere ukázal profesionálny, široký prehľad o stavebných materiáloch a moderných technológiách domáceho pána. Tie sa v rozumnej miere uplatnili aj pri stavbe. Výsledkom je kvalitne zrealizovaný rodinný dom, plný denného svetla a čerstvého vzduchu.
Spoločenská zóna zaliata svetlom
Do domu vedie bočný vchod, ktorého predsieň ústi priamo do dennej zóny. Tvorí ju rozľahlá obývacia izba s kuchyňou. V zadnej časti domu je situovaná nočná zóna so zázemím pre členov rodiny. Spoločenskú časť presvetľujú nielen fasádne veľkoformátové okná, ktoré budú v budúcnosti slúžiť ako priamy prístup na terasu, ale aj tri strešné okná. Dostatok denného svetla v kombinácii so svetlými farbami vytvára príjemný kontrast s hnedými tónmi keramickej podlahy.
Denné svetlo opticky otvára priestor
Pre jednoduchú manipuláciu so strešnými oknami a tieniacimi doplnkami sa majitelia rozhodli pre systém VELUX INTEGRA®. Pomocou diaľkového ovládača s intuitívnym dotykovým ovládaním veľmi efektívne regulujú pohyb okien a markíz. Tento systém však ponúka aj ďalšie výhody. V prípade dažďa automaticky zatvorí strešné okná a ochráni tak interiér domu. Zaujímavá je aj možnosť prednastaviť funkcie. Napríklad „Good morning – Dobré ráno“ dvíha tieniace doplnky a otvára okná podľa dopredu nastaveného ranného času.
Okná sú orientované na západ, vďaka čomu sa dnu dostáva dostatok denného svetla. „Interiér je dostatočne presvetlený. Navyše, solárne zisky z okien pomáhajú v prechodnom období vykurovať spoločenskú zónu. Počas leta zabraňujeme prehrievaniu pomocou vonkajšej markízy,“ vysvetľuje pán domu. „Strešné okná využívame aj na vetranie. Otvoríme ich naraz spolu s fasádnymi oknami. Vtedy cítime cirkuláciu vzduchu,“ dopĺňa manželka. Kombinácia okien uľahčuje vetranie práve kvôli takzvanému komínovému efektu – čerstvý vzduch vchádza cez fasádne okná do interiéru a nahromadený ho opúšťa cez strechu.
Praktický detail
V priestoroch, kde nie je možné osadiť strešné okná, sa odporúča osadiť svetlovod. V bungalove sa jeden svetlovod nachádza na toalete pre hostí. „Svetlovod je vynikajúci spôsob, ako osvetliť na prvý pohľad nepodstatné miestnosti, ako sú WC, chodba alebo šatník. Vrelo ho každému odporúčam,“ dopĺňa majiteľ. V praxi to znamená, že počas dňa netreba umelo svietiť a šetrí sa elektrická energia.