Presvetlený bungalov s hravým interiérom
Bungalov z okolia Košíc je príkladom architektúry, ktorá sa snaží fungovať v súhre s prírodou. Jedným zo znakov, ktorý to potvrdzuje, je interiér plný denného svetla a čerstvého vzduchu. Tieto dôležité súčasti ľudského života dovnútra privádzajú strešné a fasádne okná. Okrem toho prepájajú dianie v interiéri s exteriérom. A tak majú majitelia o neustály kontakt s prírodou postarané.
Veci v živote nejdú vždy podľa plánov. Tak to bolo aj v prípade tohto jednopodlažného domu. Základovú dosku položili pôvodne iní majitelia, ktorí následne pozemok predali. Tak sa naskytla možnosť pre starší manželský pár, ktorý tu našiel svoju oázu pokoja a miesto pre rodinné stretnutia. Vďaka svojmu synovi, ktorý parcelu kúpil, vymenili byt v Košiciach za neďalekú dedinku. Keďže autom sú odtiaľto Košice vzdialené pár minút, manželia si na jednej strane môžu užívať pokoj a pritom byť stále v kontakte s veľkým mestom.
Spolupráca s architektom sa vyplatila
Za hravý interiér plný denného svetla vďačia košickému architektovi Ing. arch. Štefanovi Pacákovi. Ten navrhol dom aj pre syna manželského páru, ktorý býva cez ulicu. Už na začiatku mal však majiteľ podmienku: keďže základová doska bola hotová, projekt sa jej musel prispôsobiť. „Prácu architekta som poznal zo synovej stavby. Jeho návrh sme akceptovali v plnom rozsahu, aj keď sme si z projektu ešte nevedeli celkom predstaviť, ako to bude v skutočnosti vyzerať. Preto bola prvá manželkina reakcia, keď sa dom postavil, že kto to teda bude čistiť,“ smeje sa majiteľ.
Útulný veľký priestor
Už pri vstupe do interiéru prekvapí otvorenosť celého objektu. Tú zaručuje nielen veľká úžitková plocha, ale aj otvorený a presvetlený priestor pod strechou. Aj napriek veľkorysej dispozícii, priestor, na počudovanie, nepôsobí chladne. Práve naopak. Drevené trámy interiér zútulňujú a navodzujú pocit tepla a domova. Denné svetlo len podčiarkuje príjemný charakter bývania v tomto prízemnom dome.
Bungalov je funkčne rozdelený na dve časti. Súkromnú zónu v zadnej časti domu obývajú majitelia. Nachádza sa tu spálňa, šatník a kúpeľňa. Spoločenská zóna je situovaná v prednej časti domu. Tejto časti dominuje obývacia izba s krbom a vstupom na drevenú terasu. Je spojená s kuchyňou, ktorej vybavenie bolo vyrobené na mieru, aby umožnilo šikovne maskovať potrebné úložné priestory. Keďže majitelia majú širokú rodinu, osvedčili sa im aj dve hosťovské izby spolu s kúpeľňou. V prednej časti sa nachádzajú aj miestnosti s technickým zázemím, práčovňa pre pani majiteľku a kutilská dielňa pre pána majiteľa. Architekt umiestnil do týchto miestností pás z mliečneho skla, cez ktorý preniká denné svetlo a znižuje tak potrebu umelého svietenia.
Veľa svetla bez prehrievania
Strešné okná sú významným prvkom, ktorý vďaka prísunu denného svetla dotvára charakter interiéru. Okná sú orientované tak, aby privádzali slnečné lúče dnu najmä v doobedňajších hodinách. Vybavené sú však systémom diaľkového ovládania, pomocou ktorého možno nastaviť vonkajšie tieniace doplnky alebo vyvetrať. Majitelia majú k dispozícii dva ovládače, prostredníctvom ktorých ovládajú sedem strešných okien. O tie sa takmer vôbec netreba starať: sú vybavené samočistiacou vrstvou – nečistoty tak vďaka chemickej reakcii zmyje dážď.
Strešné okná sprístupňujú aj ďalší benefit – vetranie prostredníctvom tzv. komínového efektu. Je to účinný spôsob, ako za krátky čas zbaviť dom nahromadeného vzduchu a výparov z varenia – stačí naraz otvoriť strešné okná spolu s fasádnymi. „Na vetranie využívame aj komínový efekt. Vtedy dôjde k rýchlej výmene vzduchu a za pár minút tu máme opäť príjemné prostredie. Vetráme tak najmä v lete,“ vysvetľuje majiteľka.
Aj napriek tomu, že slnko dovnútra preniká najviac počas obeda, vďaka zatemňovacím roletám majú majitelia v interiéri stále príjemnú vnútornú teplotu. K jej udržiavaniu teda nepotrebujú žiadne klimatizačné jednotky.